درمان آرتروز

همانطور که می دانید آرتروز به معنای از بین رفتن غضروف مفصلی است . سوال مهم اینست که درمان آرتروز چیست ؟آرتروز درمان های متعددی دارد .یکی از درمان های ادعا شده برای آرتروز زانو تزریق داخل مفصلی است . باید بدانید تزریقات داخل مفصلی هیچ تاثیری در درمان ندارد و فقط به بهبود علائم کمک می کند . از میان این داروها  کورتون تنها می تواند در کاهش درد بیمار موثر باشد. ژل هایی که برای نرم کردن فضای داخل مفصل ساخته شده اند می توانند درد بیمار را کاهش دهند و به درمان بیمار کمک کنند، اما بیماری آرتروز زانو را که در آن مفصل تخریب می شود را درمان نمی کند .یکی از دلایلی که افراد به متخصص ارتوپد مراجعه می کنند، آرتروز می باشد و دايما نگران اين موضوع هستند كه آقای دكتر زانوم آرتروز گرفته گردنم آرتروز داره مفصلم آرتروز دارد.

درمان آرتروز

درمان آرتروز

علل آرتروز 

كه بيماران از آن وحشت دارند و نگران هستند و تصور می كنند كه ناتوانشان مي كند آرتروز يا استرات در حقيقت پايان عملكرد نرمال يك مفصل است زمانی مفصل آسیب می بیند  ، مفصل دچار آرتروز شده است .

مفصلی که دچار آرتروز می شود علل های مختلفی دارد:

  • روماتیسم
  • الگوی زندگی نامناسب
  • تصادفات
  • سقوط از ارتفاعات

هر عاملي كه روي مفصل تاثير منفي بگذارد  و غضروف مفصلي را خراب بكند در حقيقت باعث بروز آرتروز مي شود

نكته مهمي كه وجود دارد اين است که آرتروز زماني كه ايجاد می شود متخصص ارتوپد می تواند از پيشرفت آن جلوگيري كند. يعني در حقيقت غضروف يا مفصل خراب شده به هر ميزاني كه خراب شود نمي توان خرابي را جبران كرد متاسفانه غضروف در خلقت و طبيعت انسان به گونه ای است كه بافت  غير قابل ترميم می باشد مانند عصب  و برخی از بافت ها بدن كه زمانی آسیب می بینند ديگر نمی  توان جايگزينی برای آن پيدا كرد لذا  فقط  مداخله پزشك  جلوگيری از پيشرفت  آرتروز است .

درمان آرتروز

در واقع آرتروز انتهای يك مفصل است زمانی که عملكرد مفصل خراب مي شود منتهي مي شود به آرتروز، درمان های مختلفي وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد :

  • مصرف دارو
  • فیزیوتراپی
  • جراحی

در بين اين موارد برخی از روش ها درمانی هستند كه كمك كننده نيستند و بيشتر جنبه تجاری و ماركتينگ دارند و هيچ كمكی به بيمار نمی كند.در موارد خفيف آرتروز، دارو و ضد التهاب كمک كننده می باشد فيزيوتراپي و تغيير لايف استايل (استفاده نکردن بیمار از پله، راه دفتن در آب و پیاده روی )بسیار کمک شایانی در درمان آرتروز می کند .

اگر بیمار به اين درمان ها جواب داد بايد مراقبت هاي بيشتري داشته باشد.تزریق PRP و سلول بنیادی در درمان آرتروز نقشی ندارد و هنوز شواهد علمی کافی برای این درمان وجود ندارد .

اگر آرتروز به درمان هايی كه ذكر شد جواب نداد مرحله بعدی جراحی است موارد بين اين درمان ها  مانند:  پي ار پي و اوزون تراپي در درمان آرتروز موثر نمي باشد و بيمار هزينه اي را متقبل مي شود بدون اينكه كمك كننده باشد

آيا تزريق اسيد هيالورونيك روي زانو موثر است؟

واقعيت اين است كه در درمان آرتروز تزريق اسيد هيالورونيك موثر نمی باشد مگر موارد خيلي خفيف   كه درمان فيزيوتراپي جواب نداده باشد.

نقش ورزش در درمان آرتروز

هر چه عضلات اطراف مفصل مبتلا به آرتروز قوی تر باشند از آن مفصل محافظت می کنند و از پیشرفت  بیشتر آرتروز پیشگیری  می کند . بنابراین افرادی که دچار آرتروز مفصل هستند باید سعی کنند فعالیت شان را متناسب با آرتروز مفصل داشته باشند . برخلاف تصور افراد که فکر می کنند فعالیت برای این بیماری مضر است انجام فعالیت و پیاده روی برای اینها مفید بوده و مهمترین جزو درمان است.

نتیجه گیری

درمان آرتروز در مراحل اولیه دارو و فیزیوتراپی است زمانی که این روش های درمانی موثر واقع نشد جراحی صورت می گیرد ، در افراد مسن و سنين بالا تعويض مفصل در برخی موارد صورت می گیرد .

برچسب گذاری توسط , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 7 =