آب درمانی برای آرتروز زانو

آب درمانی برای آرتروز زانو

تاثیر آب درمانی برای آرتروز زانو چیست؟

آیا با آب درمانی می توان درد زانو را تسکین بخشید؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای درد زانو به متخصص ارتوپد مراجعه کرده باشید. در این حالت معمولا متخصص استفاده از راهکارهای درمانی غیرتهاجمی مانند: فیزیوتراپی، هیدروتراپی و… برای تسکین درد و تقویت عضلات مفصل مورد نظر تجویز می کند.

انجام حرکات نرمشی مخصوص در آب یا استخر باعث تقویت عضلات و در نهایت رفع تدریجی درد زانو می شود.

آب درمانی چیست

در آب درمانی با انجام حرکات فیزیکی مخصوص و مناسب عضلات مفصل آسیب دیده تقویت می گردد. دمای آب از جمله مواردی می باشد که در تقویت بیشتر عضلات و نتیجه دهی مثبت تر آب درمانی تاثیر می گذارد.

بطور معمول دمای آب مورد نیاز برای انجام هیدروتراپی یا همان آب درمانی، حدود ۳۳ تا ۳۶ درجه سانتی گراد در نظر گرفته می شود. (این دما با دمای استخرهای معمولی که برای شنا کردن مورد استفاده قرار می گیرد، متفاوت است.)

آب درمانی

آب درمانی

فواید آب درمانی چیست

  • آب درمانی یا همان هیدروتراپی یک تکنیک کاربردی و موثر در درمان بیماری های مفصلی همچون:
  • آرتروز زانو

  • روماتیسم مفصلی زانو

  • آب درمانی برای رباط زانو

  • کمر درد

و… استفاده می شود و تاثیرات قابل توجه و مثبتی را به همراه دارد.

انجام فیزیوتراپی یا آب درمانی، روش بسیار موثری برای درمان زانو درد در مراحل ابتدایی می باشد.

نکته ی قابل توجه در مزایای استفاده از این تکنیک درمانی موثر؛ تقویت عضلات بعد از جراحی نیز می باشد. بطور مثال شخصی که جراحی تعویض مفصل زانو داشته است، با تجویز جراح ارتوپد می تواند از آب درمانی بعد از جراحی، به منظور تقویت سازی بیشتر عضلات و تسهیل دامنه ی حرکتی مفصل مورد نظر بهره مند شود.

حرکات آب درمانی در استخر

آب درمانی از جهات مختلفی باعث تقویت عضلات و رفع عوارض مفصلی می شود. بطور مثال:

  • دمای آب در هنگام هیدروتراپی، تاثیر مناسبی در نرم شدن عضلات و ایجاد آمادگی برای انجام حرکات ورزشی، دارد.
  • حجم آب باعث می شود فشار کمتری به مفصل زانو وارد شود. این امر باعث تسکین درد زانو می شود تا بیمار بتواند حرکات ورزشی را راحت تر و بدون درد انجام دهد.
  • در آب درمانی برای آرتروز زانو؛ انجام حرکات ورزشی برخلاف جریان آب، از جمله موارد موثر در تقویت سازی بهتر عضلات می باشد.
  • لازم به ذکر است، انجام آب درمانی تاثیر متمرکز و نقطه ای ندارد بلکه در هنگام هیدروتراپی سایر عضلات بدن نیز درگیر می شوند و آب درمانی باعث تقویت آن ها نیز می گردد.

علت خستگی بعد از آب درمانی

شما هم تجربه ی خستگی و یا گشنگی بعد از شنا کردن داشته اید؟ آیا علت این خستگی را می دانید؟

در هنگام شنا کردن و یا انجام حرکات ورزشی در آب به دلیل وارد شدن فشار آب استخر به عضلات می باشد. همچنین دمای آب استخر نیز می تواند در این خستگی تاثیرگزار باشد.

بطور مثال گرم بودن آب از جمله مواردیست که می تواند باعث خستگی فرد بعد از شنا کردن یا هیدروتراپی شود.

نتیجه گیری

اگر زانو درد دارید و یا از بیماری مفصلی رنج می برید به متخصص ارتوپد مراجعه نمایید. با بررسی شرح حال شما و انجام معاینات پزشکی علت درد مفصل تشخیص داده می شود. بعد از تشخیص درست، پزشک بهترین تکنیک درمانی را برای تسکین درد و رفع عارضه ی موجود تجویز می نماید.

تشخیص راهکار درمانی به هوشمندی و تجربه ی پزشک بستگی دارد. بنابراین توصیه می شود شما هم وطنان عزیز اهوازی، بهترین متخصص ارتوپدی در اهواز را برای تشخیص مناسب و انتخاب راهکار درمانی موثر و کاربردی، انتخاب و به آن مراجعه نمایید.

برچسب گذاری توسط , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 2 =